Püsilokid
Püsilokk on juuste keemiline töötlus, eesmärgiga lisada juustele kauakestvaid lokke/laineid ja kohevust. Püsilokk koosneb kahest protseduurist: juustele uue kuju andmine ja keemiline töötlus, mis mõjutab keratiinis sisalduva tsüsteiini disulfiidsidemeid, mis hoiavad juuksekarva kuju.
Kuidas püsilokke tehakse?
2009 a täitus 100 aastat püsiloki leiutamisest, kui Karl Nessler esitas Inglismaal oma patenditaotluse “Uus või täiustatud protsess loomulike juuste jaoks lokkide tegemiseks”. Ilu nõuab ohvreid ja antud juhul nii ka läks. Esimene katsetus püsilokkide jaoks toimus veidi erinevate kemikaalidega, võrreldes tänastega. Lokivedelikuks oli lehma uriin, segatuna veega. Edasi tuli katsetus seebikiviga. Esimesed kaks testi tegi Nessler oma naise peal, kelle juuksed hävisid ja peanahk sai põletushaavu. Aga meetod sai täiendust ja nii ta praktikasse jõudis.Püsilokk põhineb juuste struktuuri keemilise mõjutamisel. Enamus juuksekarvast koosneb keratiinkiududest ehk proteiinidest, kus umbes pooltel selle molekulidest on kruvitaoliselt keerdunud struktuur, mida nimetatakse alfa-heeliksiks. Üksikud keratiini molekulid koonduvad suuremateks heeliksiteks, mida nimetatakse protofibrillideks ehk protokiududeks. Need omakorda moodustavad suuremaid struktuure, makrofibrille, mis ongi juuksekarvade peamiseks ehituskiviks.
Keratiini molekul sisaldab aminohapet tsüsteiini u 17%, mille struktuuris on väävliaatomid. Kahes keratiini molekulis sisalduvad tsüsteiini jäägid moodustavad väävliaatomite abil disulfiidsidemed, mis on tugevad keemilised sidemed ja takistavad keratiini molekuli ruumilist muutumist (juuksekarva kuju ei muutu).
Selline struktuur püsib kuni selle mõjutamiseni väliste jõududega. Peamine osaline selles mõjutamises on disulfiidside, mida saab lõhkuda sobiva redutseerija osalusel, mis loovutab elektrone sideme lõhkumiseks.
“Külma” loki korral on redutseerijaks ammooniumtioglükolaat. Disulfiidsideme katkemisel on alfa-heeliksid vabad üksteise suhtes libisema ja võtma uue juustele antud vormi, nt lokirullidele keeratuna. Seejärel tuleb juustele rakendada neutraliseerijat, mis koosneb tavaliselt vesinikperoksiidist, et fikseerida juustele antud uus kuju. Neutraliseerija omab redutseerijale vastupidist toimet ja tekitab uued disulfiidsidemed.
Viimastel aastakümnetel on turule ilmunud mitmeid püsiloki teostamise meetodeid, mis erinevad üksteisest mõne olulise detaili osas. Allpool on toodud nende ülevaade ja peamised omadused.
Leeliselised (külmad) lokid
Tõeliselt happeline
Tasakaalustatud happelisusega meetod
Eksotermilised lokid
Endotermilised lokid
Ammoniaagi-vabad lokid
Tio-vabad lokid
Madala pH-ga lokid
Püsilokkide hooldamine
loe edasi…
Värskelt salongist uute lokkidega lahkudes on oluline aeg 1-3 ööpäeva, mil juukseid mõjutanud kemikaalid täielikult oma mõju avaldavad. See tähendab et sellel ajal ei soovitata juukseid märjaks teha. Samuti ei tohiks neid harjata ega mingil viisil töödelda. Mõistagi ei tohi nende kuju mingite survevahenditega muuta, nagu klambrid jms. Kõik need ettevaatusabinõud on selleks, et saaksite järgnevalt oma uusi lokke nautida.Kui juuste pesemine jälle kätte jõuab, siis sobib paremini mõni niisutav šampoon, mis mõeldud spetsiaalselt lokkis juustele (nii loomulik kui püsilokk). Pesta tuleb sooja, mitte kuuma veega. Eesmärgiks ikka mitte kahjustada uusi lokke. Proovida tasub ka kuiva šampooni juuksejuurtele, et pesemise vaheaegu pikemaks venitada.
Igasugune keemiline töötlus avaldab juustele mingil määral kahjulikku mõju, selle mõju vähendamisel aitavad sobivad juuksepalsamid. Vähemalt korra nädalas võiks kasutada juuksemaski, et juuksed oleks piisavalt niisutatud.
Juuste kuivatamisel jälgi oma rätikut. Sobib hästi puuvillane rätik, et juustele asetatuna niiskuse endasse imeks. Lokkis juukseid ei maksa intensiivselt rätiga hõõruda, see teeb juuksed sasiseks. Peale räti eemaldamist soovitatakse kammida hõreda kammiga ja kasutada lokke väljatoovat viimistlusvahendit. Hea mõte on ka lasta juustel õhu käes kuivada, või kasutada fööni ilma kuumuseta, sel juhul koos difuuseriga.
Et keemiline töötlus võib teha juuksed vastuvõtlikumaks katkemisele, on parem vältida nende kuumutamist. Päike ja suplus samuti võivad juustele halvasti mõjuda, seepärast peaks oma lokke nende eest kaitsma. Päikese käes pikemalt viibides tasub kanda mingit kübarat, vees (eriti kloorises) tasub kanda ujumismütsi, et juuksed märjaks ei saaks.
KKK
loe edasi…
K: Kaua võtab aega püsilokkide tegemine?
V: Tavaliselt läheb aega 1-3 tundi, see sõltub mitmetest asjaoludest. See oleneb kliendi juuste seisukorrast, samuti pikkusest. Peab arvestama ka ettevaatusega juuste käsitsemisel esimese 24h jooksul, kuniks juuste uus kuju kinnistub. Kui lokitavad juuksed on loomuliku värviga, blondeerimata ja triibutamata, terved ja tugevad, siis läheb püsilokkimine kiiremini. Pikkade juuste töötlus võtab rohkem aega.
K: Kaua püsilokid kestavad?
V: Siin oleneb palju kasutatud meetodist (vt eespool tabelit), samuti nende hooldusest. Kõige üldisem vastus oleks selline, et kestavad vahemikus 3 kuud kuni 1 aasta. Kui kasutatud meetod annab tugevad lokid, siis need kestavad kauem, nõrgad omakorda kõige vähem.
K: Kaua võtab aega, enne kui püsilokid välja kasvavad?
V: See protsess võib aega võtta ühe aasta, palju oleneb ka juuste pikkusest. Arvestame et juuste juurdekasv on keskmiselt 1-1,5 cm kuus. Tuleb silmas pidada, et uus juurdekasv võib olla erineva tekstuuriga, mis ei sobitu hästi püsilokilise osaga. Kuid aja jooksul kõik need erisused hajuvad.
K: Kui lokkimine läks halvasti ja tahaksin tagajärgedest vabaneda, mis ma teha saan?
V: Kodusel meetodil on võimalik lokkide tugevust märgatavalt vähendada. Selleks tuleb kasutada kombinatsiooni šampoonist, õlist ja palsamist. Esmalt tuleb kärpida katkenud juukseotsi halvasti õnnestunud lokkide osas. Järgnevalt tuleb juuksed märjutada õliga (rapsiõli sobib hästi) ja seda juurtest otsteni. Seejärel katta juuksed kilega ja mässida käterätikusse, et hoida soojust ja vältida ümbrust õli eest. Sedasi hoida umbes tund ja siis loputada õli maha leebe šampooniga ning katta juuksed palsamiga. Õli mahapesu ei pruugi esimese korraga õnnestuda, vaja mitu korda pesta. Niimoodi võib toimida mitu korda järjest, kuniks püsilokk on piisavalt nõrgenenud.
Kui aega pole piisavalt, et oodata lokkide väljakasvamist, ise ka neid vähendada ei oska/suuda, siis võib pöörduda salongi ja küsida sellist teenust. Sisuliselt on tegemist püsilokkide pöördteenusega, rakendades samu kemikaale, aga juukseid sirgestades, mitte lokirullidele kinnitades. Protsess võtab vähem aega, aga kui mure on juuste kahjustamise pärast, siis on see sama kahjulik kui püsilokk.